Щохвилини Google обробляє близько 5,9 мільйона запитів, на YouTube переглядається 4,14 мільйона відео, відправляється близько 251 мільйона імейлів, а в соцмережах з'являється 46 тисяч нових постів. Проте що робити, коли мережі стануть перевантажені?
Відповідь — новий стандарт Wi-Fi 6E, який допоможе це вирішити. Що це таке, навіщо його розробили та чи допоможе він вирішити завдання перевантаження мереж.
Що таке Wi-Fi 6E
Wi-Fi 6E — розширення бездротового стандарту Wi-Fi 6 до діапазону радіочастот у 6 ГГц. Досі наш Wi-Fi працював у двох діапазонах: 2,4 ГГц і 5 ГГц. Новий стандарт базується на Wi-Fi 6, адже він є останнім поколінням стандарту Wi-Fi.
Wi-Fi 6E розширює ємність, ефективність, покриття та переваги продуктивності Wi-Fi 6. Завдяки наявності до семи додаткових надшироких каналів 160 МГц пристрої Wi-Fi 6E забезпечують вищу продуктивність мережі та підтримують більше користувачів Wi-Fi одночасно навіть у перевантажених середовищах.
Кожна смуга — це фрагмент частоти. Діапазон 2,4 ГГц складається з 11 каналів, кожен з яких має ширину 20 МГц. Діапазон 5 ГГц має 45 каналів, а 6 ГГц підтримує 60 каналів із шириною до 160 МГц.
Іншими словами це значна додаткова ємність. Це ніби перехід від одноколійної дороги (2,4 ГГц) до трисмугової магістралі (5 ГГц) і шестисмугової супермагістралі (6 ГГц).
Відкриття діапазону 6 ГГц є найбільшим доповненням спектра до Wi-Fi з 1989 року. Стрибок з 5 ГГц до 6 ГГц може здатися незначним, але він фактично вчетверо збільшує кількість радіохвиль доступний для маршрутизаторів і смартпристроїв (14 додаткових каналів 80 МГц і сім додаткових каналів 160 МГц). Це означає менше перешкод сигналу.
Впровадження стандарту Wi-Fi 6E
США стали одними з перших, хто впровадив цей стандарт у 2020 році, відкривши для цього понад 1,2 ГГц спектра. Це дозволило покращити якість інтернет-з'єднання в багатолюдних місцях, як-от стадіони та офіси.
Європейський Союз і Південна Корея також активно запроваджують Wi-Fi 6E, що сприяє розвитку смарт-міст і високотехнологічної інфраструктури. У Південній Кореї стандарт широко використовується для 4К-стримінгу й AR/VR технологій.
Wi-Fi 6 проти Wi-Fi 6E: у чому різниця
Ключова відмінність між стандартом Wi-Fi 6 і новим розширенням Wi-Fi 6E полягає в тому, що Wi-Fi 6E по суті створює «швидку смугу» для сумісних пристроїв і програм. Результат — більша швидкість бездротового зв’язку та менша затримка.
Ще одна відмінність полягає в тому, що Wi-Fi 6 сумісний із попередніми стандартами Wi-Fi, а Wi-Fi 6E — ні.
Які переваги Wi-Fi 6E
Новий стандарт має безліч переваг для бізнесу та звичайних інтернет-користувачів.
Швидкість. Пристрої Wi-Fi 6E, включаючи смартфони, бездротові ноутбуки, переносні пристрої та датчики IoT, можуть дуже швидко передавати дані в діапазоні 6 ГГц. Крім того, у цьому розширеному спектрі немає повільних застарілих пристроїв, які змагаються за пропускну здатність.
Ці переваги роблять Wi-Fi 6E ідеальним для підтримки потокового відео високої роздільної здатності, онлайн-ігор, телеконференцій та інших додатків, які потребують великої пропускної здатності. Також мова йде про доповнену реальність (AR), віртуальну реальність (VR) і передачу надзвичайно великих файлів даних.
Безпека. Wi-Fi 6E буде корисним організаціям, які хочуть або потребують високозахищених мереж. Wi-Fi Alliance — некомерційна організація, яка просуває технологію Wi-Fi і сертифікує дані продукти — розробив і впровадив Wi-Fi Protected Access 3 (WPA3) обов’язковим для всіх пристроїв Wi-Fi 6E. Ці заходи можуть підвищити впевненість користувачів у переході на діапазон частот 6 ГГц для більш надійних з’єднань.
Крім того, Wi-Fi Alliance вимагає підтримку сертифікації Wi-Fi Enhanced Open для діапазону 6 ГГц, яка базується на специфікації Opportunistic Wireless Encryption (OWE). OWE визначено в специфікації Інженерної групи Інтернету (IETF) і Специфікації шифрування бездротового зв’язку Wi‑Fi Alliance Opportunistic. Тому він захищає зв’язок між кожною парою кінцевих точок клієнта від інших кінцевих точок.
Wi-Fi 6E: недоліки
Будь-яка нова технологія має недоліки. У випадку з Wi-Fi 6E — те, що бездротовий спектр 6 ГГц використовує коротші хвилі. Вони чудово підходять для швидкої передачі даних, але їм важче подорожувати на великі відстані, і вони більш вразливі до фізичних перешкод, як-от щільні стіни чи підлоги в будівлі.
Wi-Fi 6E в Україні
Якщо у світі Wi-Fi 6E вже активно використовується і готуються до запровадження Wi-Fi 7, то в Україні ще не отримали дозвіл на впровадження стандарту.
Національна комісія регулювання електронних комунікацій (НКЕК) запропонувала Міністерству Цифрової інформації ввести в Україні новий стандарт та дозволити використання частоти 6 ГГц. Цей стандарт дасть змогу одночасно обробляти великі обсяги даних, зменшити затримки і покращити якість сигналу, забезпечуючи сучасний зв'язок для України на рівні ЄС.
Зважаючи на останні дані, рішення щодо впровадження ще не прийнято. Тож поки очікуємо читайте статтю Що таке Web3 і як зміниться звичний інтернет